Lean je paradigma, resp. způsob myšlení o procesech. Je to filozofie, která zkracuje průběžný čas realizace procesu eliminací plýtvání, aby se dodávaly na čas výrobky vysoké kvality při nízkých nákladech. Při vývoji usilujeme o to, abychom byli schopni vyvíjet za co nejkratší čas tak, abychom do výroby předávali výrobky, které jsou na to připravené – aby se vývoj a úpravy neřešili ještě ve výrobě. Jak zajistit jasnou specifikaci požadavků zákazníka, kompletní a kvalitně zpracovanou technickou dokumentaci na základě, které včas objednáme požadované materiály? Jak eliminovat změny na výrobku na poslední chvíli? Jak zkrátit dlouhé administrativní časy a reakce jednotlivých útvarů? Jak se poučit z předchozích chyb a neopakovat je u dalšího nového výrobku? Tyto a jiné problémy jen čekají na vyřešení a jsou nejčastějším důvodem, proč je potřeba se Štíhlým vývojem začít.
Stejně jako ve výrobě vycházíme při definování hodnotového toku z požadavků a z taktu zákazníka. I ve vývoji výrobků musíme dokonale poznat skutečné požadavky zákazníků. Důležitá je definice hodnoty pro zákazníka, která je základem toho, aby bylo možné odlišit skutečné vytváření hodnoty od plýtvání. Všechny nadbytečné funkce výrobku, které neuspokojují potřebu zákazníka a zákazník za ně musí platit, jsou plýtváním. Nejdůležitější je tedy koncentrace úsilí do prvních vývojových fází, kde se posuzují mnohé varianty a úhly pohledů, tady je hlavní prostor pro optimalizaci. V každé další etapě vývoje se rozhodovací prostor stále zužuje a případné změny jsou spojeny s vyššími vývojovými náklady. Důležitými prvky tohoto procesu jsou:
Pochopit fungování změny je základní předpoklad pro její správné řízení. V rámci LEAN filosofie se snažíme o provádění neustálých změn, které mění proces realizace zakázky ve smyslu vyšší přidané hodnoty pro zákazníka. Umění řídit změny je základním předpokladem každého dobrého manažera a je také předmětem tohoto tréninku. Pomocí vhodné kombinace stručné teorie a množství interaktivních her a příkladů vtáhneme účastníky do tématu a připravíme je na zapojení se do „LEANu“.
Týmová práce je vyšší úroveň organizace práce a je nezbytnou podmínkou pro úspěšné zvládnutí nároků vyplývajících z LEAN filosofie. Slovo TÝM (z angl. team, původní význam „spřežení“) je skupina lidí, která společně plní nějaký úkol nebo chce dosáhnout určitý cíl, což je možné jen při spolupráci všech členů. Týmová práce vychází z potřeby co nejvíce využít potenciál zaměstnanců, jejich schopnosti nápady a um ve prospěch firmy.
Kdykoli s lidmi řešíme, kde a jak jejich práci zlepšit, začínáme u 5S. Stále se vracíte k základům? Nejde vám nastavit elementární organizace pracoviště? Zúčastněte se našeho jednodenního tréninku na téma 5S. Naši zkušení lektoři Vám ukáží, jak na to!
Materiálový tok prochází celým podnikem a v současné době stále více vzrůstají požadavky na jeho efektivitu. Jak jednoduše se na složitost materiálových toků podívat z nadhledu a pomocí jednoduché metody mapování toku hodnot zjistit problémové oblasti a navrhnout efektivní budoucí stav? Pojďte si spolu se zkušenými lektory vyzkoušet tuto metodu a po návrhu zlepšení zjistit její dopad do skutečné výroby.
Tvorba lay-outu výroby, skladu, kanceláře či jiných procesně orientovaných pracovišť ovlivňuje zásadním způsobem efektivnost procesu a může chytře podpořit tok materiálu, produktivitu práce a komunikaci na pracovišti. Na našem tréninku budete mít jedinečnou možnost naučit se tvořit efektivní lay-out pracoviště interaktivní formou a pochopit při tom, jak tuto znalost aplikovat v praxi.
Každý zákazník požaduje perfektní kvalitu. Současné komplexní procesy výroby a logistiky vynakládají extrémní nároky na zajištění kvality výstupů. Jak zajistit chybuvzdornost procesů a tím jejich stabilitu? Pojďte si spolu se zkušenými lektory vyzkoušet metodiku Řízení kvality v procesu a po návrhu zlepšení zjistit její dopad do praxe.
V dnešní době se na každém kroku setkáváme s pojmy „Štíhlý výrobní systém, Štíhlé řízení procesů, Štíhlé myšlení“ apod. Možná si slovo štíhlý (Lean) spojujeme s něčím, co by mělo být lepší, správné, zdravé nebo žádoucí. Pokud se však podíváme na reálnou aplikaci „štíhlosti“ ve společnosti, v podnicích a v našem soukromí, zdá se nám, že na všechno nebereme „stejný metr“.
Při realizaci našich projektů využíváme odlišný přístup než naše konkurence. Projekty realizujeme zásadně za aktivní účasti zaměstnanců zákazníka. V rámci naší spolupráce musí být zaměstnanci zákazníka přítomni u projektu od jeho definice až po jeho uzavření a prezentaci. Naší rolí v projektu není pozice projektového manažera, ale naopak role trenéra, poradce a moderátora. Tím, že aktivně vaše zaměstnance vedeme a zapojíme do všech fází projektu tedy měření, analýzy, návrhů i realizace, dosahujeme významně lepších výsledků s mnohem větší pravděpodobností přijetí změn do procesu. Zaměstnanci se tímto nejenom učí měnit svůj proces, ale zároveň se stávají propagátory současných a také možných budoucích změn. Sejděte se s námi na téma Štíhlý vývoj a my vás přesvědčíme, že jste si vybrali správně.