Budování týmů a podpora týmové práce je pro spoustu firem jen prázdný pojem. Udržet dlouhodobě efekt „týmu“ není vůbec jednoduché a přitom fungování týmu je kriticky důležité pro vytvoření správné organizace schopné řešit problémy a zlepšovat.
Tým je základní organizační jednotka schopná plné autonomity. Umí zajišťovat požadovanou práci, přidělené procesy a plnit zadané cíle se schopností vlastního řízení, zajišťováním vstupů, vlastním rozvojem, schopností soustavného zlepšování a řešení problémů a to vše při vysoké produktivitě, kvalitě a spolehlivosti,
Pro skutečné fungování týmu je nutné zajistit čtyři základní podmínky:
Manažer, který vede týmy, by měl mít tyto věci na paměti a snažit se je všemi prostředky podporovat.
Jak systematicky podmínky fungování týmů zajišťovat?
To, že týmy mohou, souvisí úzce s definicí odpovědnosti a pravomocí, se schopností samostatně si rozhodovat o podstatných záležitostech (pro tým). Je nutné dát týmu možnost si stanovit vlastní cíle, zvolit si vedoucího (mluvčího), mít vlastní rozpočet, mít možnost si rozhodovat o realizaci zlepšení, moci rozdělovat odměny a bonusy a skutečně disponovat s prostředky týmu. To vše ovlivňuje pocit „smět“. Pokud tým ztrátí pocit, že může, začne se obvykle zbavovat odpovědnosti – nemá to v rukách, nechce to řešit a vzít věci za své. Postupně se vytratí týmová práce.
Elementární nástroje pro podporu podmínky „Tým musí smět!“:
Tým musí být dobře vybaven vědomostmi – nejenom odbornými, které ovlivňujeme při sestavení týmu, ale především vědomostmi o spolupráci, komunikaci, vyjednávání, zlepšování, řešení problémů atd.. V případě, že týmu chybí vědomosti nebo zkušenosti pro plnění společných cílů, začne se ztrácet týmový efekt. Členové týmu přestanou spolupracovat a plnění cílů zůstane na jednotlivých členech týmu. Moje zkušenosti ukazují, že týmům většinou nechybí vědomosti a zkušenosti odborného charakteru, ale spíše jim chybí schopnost vnitřně se správně řídit, umět popsat procesy, schopnost identifikovat a popsat problémy, schopnost analýzy a měření a v neposlední řadě umění práce s časem (efektivní komunikace, organizace času, strukturované řešení problémů). Podpora získávání vědomostí je tedy klíčová pro fungování týmu. Musíme tým naučit pracovat s maticemi znalostí a zastupitelnosti. Tým musí mít možnost rozvíjet své členy dle jeho interních potřeb. Optimální je, když má tým vlastní „budget“ pro vzdělávání a rozvoj, které se nesoustředí jen na odbornou rovinu, ale především na vědomosti o týmové práci, zlepšování a rozvoji lidí. Vědění podporuje ostatní podmínky fungování týmu – chtění a víru, že tým je schopný splnit cíle. Manažeři by měli podporovat ale především vyžadovat rozvoj vědění týmů!
Kromě toho je nutné, aby tým měl jasné informace o svých činnostech, výsledcích a fungování. Bez informací vzniká nedůvěra a spousta nedorozumění. Zároveň nemůže vzniknout týmový efekt. Pokud tým nemá informace o svém konání, nemůže v čas reagovat a to se projevuje negativně na jeho výsledcích a jeho motivaci. Postupně se vytrácí týmový efekt.
Elementární nástroje pro podporu podmínky „Tým musí vědět!“:
Aby týmy chtěly, musí být splněny všechny ostatní podmínky a ještě k tomu potřebujeme něco navíc. Chtění začíná u správných cílů! Pokud cíle členům týmu nedávají smysl, logicky nebudou motivovaní a nebudou chtít.
Z mé zkušenosti motivace málokdy souvisí s finančními prostředky. Ty jsou spíše stimulací, ale skutečná motivace vznikne teprve z přesvědčení, zájmu a chuti řešit dané věci a pracovat na výsledku. Pokud nepovažuji cíl za svůj, nebudu motivovaný ho plnit. Je nutné umožnit týmu, aby si nadefinoval své cíle. Ty by měly vycházet z cílů nadřazených (definovaných managementem) a ty podporovat, naplňovat, ale většinou nebudou úplně stejné. Všichni členové týmu jim musí věřit a chtít je řešit. Bez toho podmínka chtění nemůže vzniknout. To by měl mít manažer vždy na mysli.
Pokud chceme mít opravdové týmy, začíná to u správné definice cílů a ty nemůže vytvořit manažer sám, musí k tomu týmy pozvat a nechat na nich, aby si je stanovili sami, přesto že musí být v souladu s cíli podniku. Teprve potom je šance, že to budou skutečné týmové cíle a že týmy budou chtít.
Elementární nástroje pro podporu podmínky „Tým musí chtít!“:
Tým si musí věřit, že dokáže splnit očekávané cíle. Pokud týmu chybí víra nebude v něm fungovat týmový efekt. Jak podpořit víru týmu v sama sebe? Prací s týmem!
Čím je tým schopnější v používání nástrojů týmové práce, zlepšování, řešení problémů, projektovém řízení apod., tím bude mít větší víru sama v sebe. Pokud tým není vybavený zmíněnými nástroji, těžko bude věřit, že může očekávané cíle splnit. Výše zmíněné nástroje se neučí tým používat hned najednou, je to postupná evoluce, postupné učení se. Dokázat je podmínka, která vyžaduje systematickou podporu od managementu, ve smyslu soustavného tréninku, zpětné vazby, tvorby standardních nástrojů, metod a postupů a rozumného dávkování při nastavení očekávaných cílů.
Elementární nástroje pro podporu podmínky „Tým musí věřit, že dokáže splnit cíle!“:
Byl jsem členem fungujících týmů a byl to vždy super pocit „být toho součástí“. Fungující tým je nejefektivnější organizační jednotkou. Sám sebe se ptám proč tak málo firem systematicky pracuje na podpoře týmové práce? Není to lehké, ale když se to povede, je to z hlediska efektivity práce jako když přesednete z rogala na tryskáč.
Tomáš Stöhr
Řízení výroby je nelehká disciplína plná nečekaných zvratů, překvapení a neustálého operativního zmatku a opakujících se problémů. Je ale nutné, abychom výrobu řídili tímto způsobem? Neexistuje způsob, jak do této oblasti vnést nějaký řád a efektivitu? Odpověď se skrývá pod pojmem Shop floor management.
Ať je společnost malá o jednotkách zaměstnanců nebo velká s tisíci pracovníky, je třeba vyrábět rychle, levně a efektivně. Jak vypadá efektivní systém výroby? Jak probíhá LEAN Transformace a jak se tvoří výrobní systém? Přijďte na jednodenní trénink našlapaný praktickými tipy pro štíhlou výrobu od našich zkušených lektorů.
Kdykoli s lidmi řešíme, kde a jak jejich práci zlepšit, začínáme u 5S. Stále se vracíte k základům? Nejde vám nastavit elementární organizace pracoviště? Zúčastněte se našeho jednodenního tréninku na téma 5S. Naši zkušení lektoři Vám ukáží, jak na to!
Materiálový tok prochází celým podnikem a v současné době stále více vzrůstají požadavky na jeho efektivitu. Jak jednoduše se na složitost materiálových toků podívat z nadhledu a pomocí jednoduché metody mapování toku hodnot zjistit problémové oblasti a navrhnout efektivní budoucí stav? Pojďte si spolu se zkušenými lektory vyzkoušet tuto metodu a po návrhu zlepšení zjistit její dopad do skutečné výroby.
Týmová práce je vyšší úroveň organizace práce a je nezbytnou podmínkou pro úspěšné zvládnutí nároků vyplývajících z LEAN filosofie. Slovo TÝM (z angl. team, původní význam „spřežení“) je skupina lidí, která společně plní nějaký úkol nebo chce dosáhnout určitý cíl, což je možné jen při spolupráci všech členů. Týmová práce vychází z potřeby co nejvíce využít potenciál zaměstnanců, jejich schopnosti nápady a um ve prospěch firmy.
Rozdíl mezi vítězem a poraženým bývá často v setinách sekundy. Jak lze na tuto zkušenost, pohlížet v prostředí výroby? Umět rychle reagovat na změnu a přeorganizovat výrobu dle požadavku zákazníka umí dobře jen ti nejlepší. Pojďte si spolu se zkušenými lektory vyzkoušet metodiku rychlých změn a po návrhu zlepšení zjistit její dopad do skutečné výroby.